यो भाइरल तस्बिर: श्रीमतीको शव बोकेर ६० किमि पैदल हिँडे माझी, कसैले सहयोग गरेनन्

CLICK AND JOIN NOW – REEL MANDU (ताजा समाचार र जानकारीको लागि अहिले हामीसंग जोडिनुहोस )

काठमाडौ । एक तस्विरले विश्वमा मानवता रित्तिदै गएको छ भन्ने प्रमाण प्रस्तुत गरिरहेको छ ।

आधुनिकता भित्रिदै गर्दा मानिसहरु कोही व्यस्त छन् कोही कठोर बनिरहेका छन् । साथ सहयोगको भावना नितान्त रित्तिएको छ । तस्विर परमाणु शक्ति सम्पन्न भारतको हो ।

भारतलाई आईटी महाशक्ति र वैश्विक व्यापारमा विशाल आर्थिक अवस्था भएको मुलुक भनेर चित्रित गरिन्छ। तर, स्वतन्त्रताको ७६ वर्ष बितिसक्दा पनि मृत्युको आधारभूत मर्यादा अझै धेरै मानिसहरूबाट वञ्चित भएको देखिन्छ।

दुई दिनमा भएका तीनवटा घटनाले आम मानिसको मृत्युमा पनि व्यवस्था कसरी असफल भएको छ भन्ने देखाउँछ ।

पहिलो रिपोर्ट ओडिशाको कालाहान्डीबाट आएको थियो, जहाँ एक आदिवासी पुरुष दाना मांझीले सरकारी सहयोग नपाउँदा १२ किलोमिटर आफ्नी श्रीमती अमंगदेईको शव बोकेर हिँड्नु परेको थियो।

उनी एक्लैले श्रीमतीको शव काँधमा बोकेर घर नजिकको अन्तिम संस्कार स्थल पर्याउन ६० किलोमिटर यात्राको पैदल आँट गरे ।

उनलाई सहयोग गर्ने कोही भएन शव वहानमा राख्ने पैसा भएन । पैसा सहयोग गर्ने वा शववहान सहयोग दिन अझ भनौँ काँध थापेर सहयोग गर्ने कोही निक्लिएन ।

जिल्ला अस्पतालका अधिकारीहरूले उनको लागि गाडीको व्यवस्था गर्न नमानेको र उनीसँग भाडा तिर्ने पैसा नभएपछि यो दुख भोग्न उनी बाध्य भए । मांझीले आफ्नी श्रीमतीको शवलाई पुरानो ओछ्यानमा बेरेर करिब ६० किलोमिटर पर रहेको आफ्नो घरतिर हिँड्न थाले । बाटोमा उनको किशोरी छोरी रुँदै गरेको देखियो ।

उनी आफ्नी श्रीमतीको शव लिएर १२ किलोमिटर हिँडेपछि त्यहाँका युवाहरूले एम्बुलेन्सको व्यवस्था गरेर बाँकी यात्रामा बल्ल सहयोग गरे ।

दोस्रो घटना ओडिशाबाट नै फेरि रिपोर्ट गरिएको थियो। बालासोर जिल्लाबाट एउटा डरलाग्दो भिडियो देखा पर्‍यो जसमा अस्पतालका कर्मचारी मृत शरीरमाथि उभिएको, खुट्टाले थिचेर हिपको हड्डी भाँच्दै गरेका थिए । त्यसलाई कम्प्याक्ट वा ढुवानीयोग्य बन्डल बनाउनको लागि यो गरिएको भिडियोमा स्पष्ट देखिन्थ्यो ।

त्यसपछि अस्पतालका दुई कर्मचारीले टुक्रिएको शवलाई एउटा ठूलो प्लास्टिकको झोलामा भरेर त्यसको टुक्रा बाँधेर बाँसको लठ्ठीमा झुण्ड्याए। त्यसपछि तिनीहरूले यसलाई सडकमा बोके। राज्यले उनीहरुलाई सवारी साधन पनि उपलब्ध गराइएको छैन ।

यी भिडियोहरु मानव जीवनको गरिमासँग जोडिएका सबै संवेदनशीलताहरू विरुद्ध जान्छन्। यति हदसम्मको मानवता विहिनता हुँदैछ ? विश्व सोच्न बाध्य छ ।

७६ वर्षीय सलामानी बारिकलाई बुधबार रेलले किचेको थियो । उनको शव ओडिशाको बालासोर जिल्लाको सोरो सहरको एक सामुदायिक केन्द्रमा राखिएको थियो।

कानुन अनुसार पोस्टमार्टम आवश्यक थियो तर सोरोमा त्यस्तो सुविधा थिएन। शव झन्डै ३० किलोमिटर टाढा जिल्ला सदरमुकाममा लैजानुपर्ने थियो ।

त्यहाँ एम्बुलेन्स उपलब्ध थिएन । अटो–रिक्शा भाडामा लिनु महँगो देखिन्थ्यो । त्यसैले अधिकारीहरूले सफाई कर्मचारीलाई शव रेलवे स्टेशनसम्म लैजान आग्रह गरे जहाँबाट रेलवे पुलिसले शव बालासोर लैजान्छ। शरीर कडा र बोक्न गाह्रो भएको देखेर कामदारहरूले यसलाई प्लास्टिकको झोलामा फिट गर्न हिपमा भाँचिदिए।

फोहोर पोखरी हुँदै अन्तिम संस्कार

तेस्रो घटना मध्य प्रदेशबाट भएको हो। जबलपुरबाट एउटा भिडियो सार्वजनिक भएको थियो । जसमा मानिसहरूको एउटा समूह फोहोर पोखरीमा मृत शरीर बोकेर हिँडिरहेको देखिन्छ।

बालुवा माफियाले दाहसंस्कार जाने मुख्य बाटो अवरुद्ध गरेकाले पोखरी भएर हिँड्न बाध्य भएका मानिसहरू शवयात्रामा सहभागी थिए। स्थानीयवासीले गरेको गुनासोलाई प्राधिकरणले वास्ता गरेको छैन । स्पष्ट रूपमा मृत्युमा गरिमा भ्रष्टाचारको यस सम्बन्धको लागि एक विश्व मानव समुदायले अवधारणा बनाउँन जरुरी देखिन्छ ।

अन्य यस्ता घटनाहरू : यस वर्षको मे महिनामा दुई युवाहरू एक आफन्तको शव लिएर मोटरसाइकलमा चढेर ओडिशाको नबरंगपुर जिल्लाको भारुमुन्डा गाउँमा झारिगन सामुदायिक स्वास्थ्य केन्द्रबाट गए। सवारी साधनको व्यवस्था गर्न पैसा नहुँदा शव बोकेर ३० किलोमिटर मोटरसाईकलमा जानुपर्ने बाध्यता थियो ।

अर्को घटना आन्ध्र प्रदेशको रायगडा जिल्लामा भएको छ, जहाँ यस वर्षको अप्रिलमा एक परिवारले आफ्नी छोरीको शवलाई अन्तिम संस्कारको लागि ट्रली–रिक्शामा तान्नु परेको थियो किनभने उनीहरूलाई मद्दत गर्न कोही पनि अगाडि आएनन्।

भारत एक विकसित राष्ट्र बन्न चाहने भएकोले, हामी आशा गर्छौं कि सरकारले पहिले आफ्ना जनतालाई आधारभूत सुविधाहरू सुनिश्चित गर्नेछ। भारतसँग विश्वभरीका देशहरुले आफ्ना नागरिकका आधारभूत सुविधाहरू सुनिश्चित गर्न लाग्नुपर्छ भन्ने उदेश्यले मात्र यो सचित्र व्याख्या गरिएको हो ।

रील माण्डुमा प्रकाशित सामग्रीबारे कुनै गुनासो, सूचना तथा सुझाव भए  हामीलाई  reelmanduofficial@gmail.com मा पठाउनु होला।

सेयर गर्नुहोस

प्रतिक्रिया दिनुहोस !